Strona główna | Artykuły | Życzenia | Kontakt  

Polecamy

System reklamy Test

Święta Wielkanocne

Święta Wielkanocne, mimo że dla Kościoła Katolickiego są najważniejszym świętem w roku, dla ogółu społeczeństwa Święta Wielkanocne są na drugim miejscu, po Świętach Bożego Narodzenia. Do Świąt Wielkanocnych nie przygotowujemy się tak długo i dokładnie jak do Świąt Bożonarodzeniowych. Nie kupujemy takiej dużej ilości prezentów, nie sprzątamy tak dokładnie domu.

Święta Wielkanocne są świętami ruchomymi, to oznacza że co roku zmienia się data obchodzenia tychże świąt. Wielkanoc może wypaść najwcześniej 22 marca, zaś najpóźniej 25 kwietnia.

Święta Wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień, który zaczyna się w niedzielę przed Wielkanocą. Nazywana jest Niedzielą Palmową. Wtedy to też katolicy przynoszą do świątyni palmy, aby upamiętnić wjazd Jezusa do Jerozolimy. W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą kończy zaś nieszporami po południu Niedzieli Wielkanocnej. Z obchodami Świąt Wielkanocnych związanych jest wiele tradycji, między innymi święcenie pokarmów, szukanie zajączka, śniadanie wielkanocne, zdobienie jajek wielkanocnych czy śmigus dyngus.

W sobotę przed Niedzielą Wielkanocną w kościołach święci się pokarmy które następnie są spożywane w niedzielny poranek. Do koszyczka, który zostaje poświęcony wkłada się zazwyczaj jajka, szynkę, chleb, wędzonkę, czy białą kiełbasę. Wkłada się także ozdobione pisanki, które zazwyczaj są wytrapiane nożykiem lub innym narzędziem.

Tradycja szukania zajączka polega na tym, że małe dzieci szukają schowanych upominków, które są np. schowane pod jakimś krzakiem, lub drzewkiem. W Poniedziałek Wielkanocny zaś, chłopcy i młodzieńcy polewają młode dziewczyny i panny wodą, aby te wyszły mogły szybko wyjść za mąż. Polewanie wodą nawiązuje także do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia.

Podsumowując, można stwierdzić że Święta Wielkanocne są jednymi z najważniejszych świąt dla chrześcijan. Cechują się ogromem tradycji i zwyczajów z nimi związanymi, które jeszcze bardziej nadają tym dniom wyjątkowe znaczenie…

Copyrights © 2009-2011 by www.uroczystosci-rodzinne.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone